• Projekty szkoły

          • ERASMUS +


          • Projekt w ramach Akcji 2 – Partnerstwa Strategiczne
            „Współpraca na rzecz Innowacji i wymiany dobrych praktyk”

            2020/2022    

            Nasza szkoła ponownie bierze udział w projekcie Erasmus+ dofinansowywanym ze  srodków unijnych, polegającym na wymianie doświadczeń między szkołami
            i nauczycielami z Polski, Irlandii, Grecji i Włoch.

            Tytuł projektu to: 
            Promoting Awareness of Climate change through adopting and sharing smart practices within our school communities, locally and globally.

             

            W ramach współpracy, przez kolejne dwa lata, odbywać się będą wymiany nauczycielskie, a szkoła wraz z uczniami będzie realizować zadania projetowe. Niestety ze względu na pandemię
            i ograniczenia w podróżowaniu, realizacja projektu ogranicza się na razie do działań zdalnych, ale nie oznacza to, że nie mamy ze sobą kontaktu. Nauczyciele cyklicznie spotykają się online, a uczniowie mają szansę brać udział w kolejnych szkolnych i międzynarodowych konkursach na LOGO projektu, film promujący bycie eco-friendly, czy prezentację lub zdjęcia wspierające świadomość zmian klimatycznych zachodzących na świecie. Czekamy na powrót do normalności i odwiedziny nauczycieli ze szkół partnerskich, aby móc w pełni poczuć ducha międzynarodowej współpracy!

             

            WYJAZD DO WŁOCH (październik 2021) Spotkanie w Palermo. Wizyta w szkole podstawowej. Uczniowie bardzo chętnie zadawali nam pytania. Byli ciekawi jaki jest nasz narodowy sport, jedzenie. Nauczyliśmy ich paru słów po polsku i pokazaliśmy im skoki narciarskie oraz poloneza. Podczas pobytu we Włoszech zostało wybrane logo projektu oraz omówione kolejne spotkania on line
            z klasami a także ustalone następne spotkania projektowe.

                  

             

            15 października uczniowie klasy 4b mieli okazję porozmawiać w języku angielskim ze swoim rówieśnikami z Włoch. Odpowiadali o sobie, swoich zainteresowaniach, ulubionych potrawach, sportowcach. Pytaniom nie było końca. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie on-line

                  

            W klasie 2a przybyło kilku nowych uczniów. Siedzą z dziećmi w sali i przysłuchują się lekcjom. Są bardzo ekologiczni, bo zrobieni ze śmieci. Twórca musiał wszystkim opowiedzieć z czego i jak jest jego stworek zrobiony. Pomysły były niesamowite. Śmieciowe stworki – potworki powstały przy okazji rozmów o ekologii, segregacji śmieci i recyklingu.


                    

             

            Na początku września grupa nauczycieli ze szkoły wyjechała do Włoch w ramach projektu Erasmus+. W Monopli zwiedzali szkołe, przedszkole oraz uczestniczyli w spotkaniu z władzami miasta. 

               

             

            W listopadzie uczniowie klasy 5a i 5b łączyli się z uczniami z Włoch. Każdy się przedstawił, powiedział co lubi jeść i jakie są ich ulubione przedmioty szkolne. Na koniec spotkania uczniowie z Palermo zaśpiewali piosenkę.

                    

             

            Klasa 3a była na warsztatach w Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła. Dzisiejsza lekcja dotyczyła powietrza i smogu. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się czym jest powietrze i z czego się składa. Dzięki prostym doświadczeniom poznaliśmy jego niektóre właściwości. Eksperymenty były bardzo ciekawe. Sami niektóre wykonywaliśmy. Okazało się, że nikomu nie udało się wdmuchnąć małego, żółtego puszka do pustej butelki. Dlaczego? Teraz już wiemy! Następnie rozmawialiśmy o tym czym jest smog i czy każde zanieczyszczenie powietrza jest smogiem? Pani prowadząca pokazała nam jak wytworzyć smog w słoiku. Poznaliśmy główne przyczyny powstawania smogu i dowiedzieliśmy się co robić, aby się przed nim bronić. Wspólnie zastanawialiśmy się też nad tym co możemy robić, aby powietrze wokół nas było dobrej jakości. Na koniec zrobiliśmy samodzielnie papierowe wiatraczki - kręciołki, z którymi mieliśmy świetną zabawę. To była bardzo ciekawa lekcja.

             

            Klasa 1i jej " Skarbonka Eco ". Podczas zajęć dzieci wykonały skarbonki według własnych projektów, wykorzystały materiały nadające się do recyklingu. .

             

             

             

             

             




            Projekt w ramach Akcji 2 – Partnerstwa Strategiczne
            „Współpraca na rzecz Innowacji i wymiany dobrych praktyk”



            Tytuł projektu: Promoting Health and Well Being in Body and in Mind through Culture and Identity
             

            Czas trwania: 24 miesiące (01.09.2017 - 31.08.2019)

            Koszty projektu: 18 820 Euro = 81 155,604 PLN

            Koordynator projektu: St. Canice's School, Irlandia

            Partnerzy projektu: Szkoła Podstawowa nr 36 im. Zenona Wasilewskiego w Łodzi, Polska
            Colegio San Vincente de Paul, Hiszpania



                 

            Dnia 1 grudnia w ramach programu Erasmus + odbyło się spotkanie organizacyjne w Szkole Podstawowej nr 164. W spotkaniu brali udział koordynatorzy z Polski (SP 36 i SP 164), Irlandii i Hiszpanii. Po omówieniu spraw organizacyjnych zostaliśmy oprowadzeni przez Panią Natalię Nowicką po szkole. Odwiedziliśmy dzieci w ich salach lekcyjnych, rozmawialiśmy z nimi i nawet nauczyliśmy się jednej piosenki. Następnie udaliśmy się na krótką wycieczkę po Łodzi aby pokazać naszym kolegom i koleżankom z krajów partnerskich nasze miasto. Bardzo im się podobało. Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie.

             

            W ramach projektu Erasmus + uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach pobudzających ich umysły i ciała. Zajęcia pt. TEN TO TEN cieszą się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie rozpoczynają lekcję od 3 - minutowego tańca.

                 
             

             

            W piątek, 19 stycznia 2018 r. wystartowała pierwsza odsłona
            Dear Time - Rzuć wszystko i czytaj. Na lekcjach języka polskiego uczniowie klas 4-7 prezentowali i czytali fragmenty swoich ulubionych książek. Dear Time realizowany jest w naszej Szkole w ramach programu ERASMUS +.

             

             

                   

            Data 25 stycznia 2018 z pewnością zapisze się w pamięci uczniów z naszego szkolnego chóru.
            Dzieci z klas I-VI wykonywały piosenki ludowe. Ich muzyczne dokonania zostały utrwalone (nagrane) przy pomocy profesjonalnego sprzętu udostępnionego przez p. Romana Kuleszę - realizatora dźwięku Teatru Wielkiego. Efektem naszej wspólnej pracy będzie płyta CD z piosenkami polskimi, irlandzkimi
            i hiszpańskimi. Nagranie zostało wykonane w ramach projektu ERASMUS +.

             

             

            W piątek, w klasie 1a pani Beata czytała dalsze przygody Cudaczka Wyśmiewaczka.  To kolejny etap realizacji zadnia w ramach projektu Erasmus+ "Dear Time" czyli Rzuć wszystko i czytaj. 

             

             

             


            W dniach 13-17 lutego 2018 oddelegowani nauczyciele z naszej szkoły pojechali do Hiszpanii w ramach projektu ERASMUS+. Podczas pobytu mieli okazję zwiedzić hiszpańską szkołę katolicką; zaznajomić się z tamtejszym systemem edukacji oraz brać udział w lekcjach prowadzonych przez tamtejszych nauczycieli. Czy wiecie, że w Hiszpanii dzieci zaczynają szkołę w wieku 3 lat a ich sala gimnastyczna nie ma dachu?

             

                 

            15 marca 2018 uczniowie klas 4a i 4c brali udziała w mini warsztatach wielkanocnych. Ich zadaniem było stworzenie kartek świątecznych, które powędrują do uczniów szkół w Irlandii i Hiszpanii.

                   

             

            W czwartek 22 marca uczniowie klas 4-7 mieli za zadanie przygotować informacje na temat dwój krajów: Irlandii i Hiszpanii. W czasie zajęć w salach ,uczniowie poznawali historię, zabytki, kuchnię, sławnych ludzi i ciekawostki o tych dwóch krajach. Wszystkie poznane informacje zostały uwiecznione na plakatach. Ponadto flagi i charakterystyczne symbole krajów udekorowane przez uczniów zdobią szkolny korytarz ma pierwszym i drugim piętrze. 

                 

             

            W ramach projektu Erasmus + w naszej szkole zostały zorganizowane zawody piłki ręcznej klas VI-VII pod nazwą Handball for Health (H4H) zwycięca turnieju została klasa VII B
            II miejsce kl. VIID, III miejsce kl. VIa Gratulacje!! 

             

             

            W styczniu mieliśmy szansę gościć w szkole partnerskiej w Łodzi wraz z nauczycieli z Irlandii i Hiszpanii w ramach programu ERASMUS+. Uczniowie z klasy 4b przygotowali dla gości piękne prezentacje o Łodzi, Polsce i naszych tradycjach. Koło teatralne pod kierunkiem Pani polonistki przygotowało świetne przedstawienie w języku angielskim, a stroje dla aktorów przygotowała dla uczniów jedna z mam. Po przedstawieniu mieliśmy szansę spróbować pysznych, zdrowych potraw z Polski, które stworzyli uczniowie w ramach konkursu na przepis na zdrową potrawę. Wszyscy byliśmy zachwyceni wizytą i przygotowaniami. Potrawy bardzo nam smakowały a goście zapewnili, że chętnie wrócą do Polski. Trzymamy ich za słowo !!!