• Kronika 2018/2019

• Ukraina

WYMIANA ZAGRANICZNA

dofinansowana z Urzędu Miasta Łodzi

W dniach 4-6 listopada 2018r. delegacja naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości pobrania Ognia Niepodległości z Cmentarza Legionistów w Kostiuchnówce na Ukrainie. Dodać należy, że uroczystość w tym roku objęta była Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. To już 18.raz harcerze z Hufca Zgierz przewożą sztafetą rowerową ogień, pobrany ze zniczy palących się na grobach polskich legionistów poległych w walkach o niepodległość w czasie kampanii wołyńskiej w latach 1915-1916. W lampie żeglarskiej, przymocowanej do bagażnika roweru, Ogień Niepodległości jedzie ok.500 km, aby 11 listopada towarzyszyć (w różnych miastach) uroczystościom związanym z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, w tym głównym- przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uczniowie wraz z opiekunami mieszkali w Centrum Dialogu Kostiuchnówka. Mieli okazję obejrzenia bogatych zbiorów zgromadzonych w Izbie Tradycji i wysłuchania bardzo ciekawej opowieści dh.Jarosława Góreckiego o historii Centrum, harcerskiej służbie na Wołyniu i walkach na tych ziemiach. Był też czas na poznanie wnętrz szkół partnerskich i wspaniałą zabawę, przygotowaną przez ukraińskich nauczycieli i uczniów. W Polskim Lasku delegacja uczestniczyła w polowej mszy św., zapaliła znicze na grobach polskich legionistów, była świadkami pobrania ognia. Następnego dnia, przed Katedrą Świętych Piotra i Pawła w Łucku, oficjalnie pożegnano odjeżdżającą do Polski sztafetę rowerową. Podczas spaceru była okazja do poznania miasta i zrobienia zakupów.
          To były bardzo intensywne trzy dni, pełne wrażeń i wzruszeń. Pozostaną niezapomniane wspomnienia…