• Kronika 2019/2020

• 15.03.2020 11:58

• Wycieczka piesza szlakiem powstańców
          1863 r., Józefa Piłsudskiego i walka o szkołę polską w Łodzi

19 lutego uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w "Wycieczce pieszej szlakiem powstańców 1863 r., Józefa Piłsudskiego i walki o szkołę polską w Łodzi". Wydarzenie odbyło się w ramach projektu edukacji patriotycznej pt. „Łódzkie Orlęta, spadkobiercy niepodległości”. Uczniowie odwiedzili miejsca związane z powstaniem styczniowym w Łodzi jak np. dawny ratusz na placu Wolności (obecne archiwum), lazaret powstańców (Pomorska 18), kwatery poległych powstańców oraz grób dr Juliusza Lohrera- lekarza szpitala miejskiego, który opiekował się powstańcami. Kolejnym punktem programu były miejsca związane z pobytem Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Można tu wymienić kamienicę przy ul. Wschodniej 19, gdzie mieszkał wraz z żoną prowadząc działalność konspiracyjną oraz dawne więzienie (Obecnie Muzeum Tradycji Niepodległościowych), gdzie przebywał od lutego do kwietnia 1900.