• Kronika 2019/2020

• Ukraina

• 14.11.2019 17:52

• Ogień Niepodległości

W dniach 3-5 listopada delegacja naszej szkoły brała udział w uroczystościach pobrania Ognia Niepodległości na cmentarzu legionowym w Polskim Lasku, obok wsi Kostiuchnówka na Ukrainie. Tradycja listopadowych wyjazdów trwa w SP36 nieprzerwanie wielu lat. Odwiedziliśmy także Polskie Kwatery Wojskowe na cmentarzach w Maniewiczach i Wołczecku.
          Ogień Niepodległości ma przypominać o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa. Zapalany jest kilka dni przed Świętem Niepodległości na mogiłach legionistów, poległych w 1915 i 1916 r. podczas walk na Wołyniu, na Ukrainie. W lampie umieszczonej na bagażniku roweru harcerki i harcerze wiozą ogień do Polski.
          W tym roku w sztafecie na trasie Polski Lasek – Wołczeck jechał uczeń naszej szkoły - Michał Kurzawa.