• Kronika 2019/2020

• Ośrodek Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA

• 07.01.2020 07:47

• Jeże

Uczniowie naszej szkoły często odwiedzają Ośrodek Działań Ekologicznych ŹRÓDŁA. Są tam suuuper zajęcia ߑﮠOstatnio pani Karolina opowiada wszystko o jeżach. Okazało się, że one wcale nie lubią jabłek i nie noszą ich na swoich kolcach. Jeże możemy spotkać po zmroku na obrzeżach lasów, w parkach, ale również na osiedlach w dużych miastach czy przy ruchliwych drogach. W poszukiwaniu pokarmu, co noc pokonują odległość ok. 2-3 km. Wydawać by się mogło, że to rozkoszne, choć kolczaste zwierzątko, jako gatunek miewa się dobrze skoro tak często można je spotkać. W rzeczywistości jeże są gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony w ciągu kilkunastu lat wyginą. Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzeby jeży. Dzięki temu łatwiej będzie je chronić.