• Projekty szkoły

• Erasmus + Edukacja włączająca

• Tytuł projektu: Hey! Teachers, don`t leave the kids alone

Program: Erasmus + Partnerstwa Strategiczne

Czas trwania: 24 miesiące (01.10.2016- 30.09.2018)

Zespół projektowy:

• Kierownik:

Marta Chruściel – Biuro Międzynarodowych Projektów Edukacyjnych (BMPE)

• Zespół merytoryczny:

Dr Katarzyna Walęcka- Matyja, Instytut Psychologii, WNoW

Mgr Paulina Szymańska, WNoW

Konsorcjum (partnerzy):

•  I.E.E.R.F.O.P ONLUS, Włochy- Koordynator

• Vilniaus Kolegija, Litwa

• University of Bolonia, Włochy

• Razvojno izobrazevalni center Novo Mesto, Słowenia

• 26th PRIMARY SCHOOL PANAYIAS TRICHEROUSA, Cypr

• Uniwersytet Łódzki, Polska

Opis projektu:

Główną ideą projektu jest edukacja włączająca jako główna odpowiedź na przemiany społeczne. Szczególnie dotyczy metod stosowanych przez nauczycieli szkół podstawowych w odniesieniu do głównych trendów przemian społecznych.

Wspomniane trendy obejmują:

- zmiany w strukturze rodziny, napływ rodzin nowego typu ( większe i bardziej skomplikowane)

- ewolucja stylu życia i edukacji

- zróżnicowanie kontekstu kulturowego

- zwiększenie przepaści pomiędzy biednymi i bogatymi, a także kryzys klasy średniej

- nowe podejście do edukacji i nierównego do niej dostępu

Celem projektu jest zorganizowanie szkolenia, które pozwoli nauczycielom angażować się bezpośrednio w sytuację każdego ucznia i jego rodziny, a przez to włączyć tę relację w sieć wymiany i społecznej spójności, a tym samym zapobiec ryzyku wykluczenia oraz osamotnienia w środowisku szkolnym.

Celem projektu jest wyposażenie zarówno uczniów jak i nauczycieli w praktyczne umiejętności pozwalające na radzenie sobie z codziennymi zmianami w sposób skuteczny i zwiększający spójność w ramach społeczności, a także dający im poczucie dobrostanu.

Projekt skupi się także na uczniach z niepełnosprawnościami.

Rezultaty:

O1- Transnational Analysis / Research

Celem jest zbadanie stanu faktycznego w zakresie integracji społecznej w szkołach podstawowych, ze specjalnym uwzględnieniem osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji ( ze względu na położenie, niepełnosprawność…) zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Funkcjonowania, Niepełnosprawności
            i Zdrowia (ICF). Szczególna uwaga zostanie poświęcona roli nauczyciela, jego konkretnym umiejętnościom (miękkim i zawodowym) oraz kompetencjom, a także metodologiom szkolenia. Badanie obejmie uczniów, nauczycieli, a także system edukacji.

ULO jest odpowiedzialny za opracowanie szczegółowych wytycznych do badań (w tym grupy fokusowej), kwestionariuszy; przeprowadzenie badań lokalnych (desk research, grupa fokusowa, zebranie dobrych praktyk), zebranie danych od partnerów, ich analizę, przygotowanie raportu międzynarodowego oraz zorganizowanie warsztatów on-line, podczas których zostaną zaprezentowane wyniki.

O2- Training Tools

Zebranie dobrych praktyk, metodologii, stworzenie programu szkolenia dla nauczycieli, podręcznika
            i platformy.

O3- Protocol

Opracowanie dokumentu zawierającego wszystkie aspekty edukacji włączającej. Posłuży on jako przewodnik do walidowania i certyfikowania kompetencji z zakresu edukacji włączającej. Będzie oparty na Europejskich Ramach Kwalifikacyjnych i będzie pokazywał ścieżkę umożliwiająca otrzymanie europejskiego certyfikatu.

O4- Electornic resources for teachers, families and students

Opracowanie narzędzi elektronicznych do projektowania materiałów szkoleniowych. Powstaną gry, aplikacja na smartfona, a także sieć społeczna skupiona na stworzeniu bezpiecznego wirtualnego środowiska dla nauczycieli, uczniów i ich rodzin.

Grupy docelowe:

Grupa 1: Uczniowie szkół podstawowych zagrożeni wykluczeniem.

Grupa 2: Nauczyciele, pedagodzy i osoby zarządzające szkołami.

Grupa 3: Osoby odpowiedzialne za politykę edukacyjną na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim

Klasa IVa miała okazję przekonać się na własnej skórze, czym jest Edukacja włączająca. Zadaniem dzieci było wejście w rolę dziecka pozbawionego rąk. Okazuje się, że nawet proste czynności wymagają niezwykle dużo wysiłku. Dzieci pisały i rysowały za pomocą ust. Otwierały flamastry, piórniki i pakowały plecaki. To zaskakujące, lecz zarazem pouczające doświadczenie, pokazało jaką wartość mają nasze ręce.

W ostatnim czasie gościliśmy w naszej szkole ks. Łukasza Olczyka, duszpasterza osób głuchoniemych i słobosłyszących. Uczniowie klas II b, IIId, III e, IV b, c i d oraz Vc mieli okazję usłyszeć o środowisku osób Głuchych, poznać ich zwyczaje, ale co najważniejsze język. W czasie zajęć prowadzonych przez ks. Łukasza nauczyliśmy się alfabetu i podstawowych znaków miganych: form grzecznościowych, członków rodziny, liczebników, dni tygodnia. Po zajęciach bardzo chętnie powtarzaliśmy zdobytą wiedzę. Miganie nie jest takie trudne. „Ciche lekcje” doskonale wpisały się w program edukacji włączającej, której elementy wykorzystujemy w pracy z dziećmi.

Klasa 1a uczestniczy w edukacji włączającej. Dziś pierwszaki mówiły o rodzajach niepełnosprawności. Próbowały wyobrazić  sobie jak czują się takie osoby, odgrywając ich role. Starały się pisać bez rąk, rozpoznać koleżankę bez patrzenia, chodzić  i rysować z zawiązanymi oczami, słuchać z zatkanymi uszami. Dzieci poznały też alfabet migowy i Brajla. Lekcja wzbudziła wiele emocji i przybliżyła trudności z jakim spotykają się niepełnosprawni.