• Nasz profil

          • Patron szkoły

          •  

                      W roku szkolnym 2013/2014 społeczność szkolna podjęła działania zmierzające do nadania placówce imienia. Nadanie imienia szkole sprawi, że będzie się ona wyróżniać spośród innych szkół. Wybór patrona jest sprawą bardzo ważną. Szukaliśmy patrona reprezentującego wartości ponadczasowe. W wyniku głosowania uczniów, rodziców oraz pracowników szkoły, wybór padł na 

            pioniera polskiej animacji lalkowej - Zenona Wasilewskiego.

                    Zenon Wasilewski odegrał wielką rolę w dziejach polskiego filmu animowanego oraz karykatury. Niewielu wie, że był również malarzem, ale na tym polu nie osiągnął znaczących sukcesów. Jego osobę uważa się przede wszystkim za twórcę polskiego filmu kukiełkowego oraz współtwórcę studia Se-ma-for, którego historia rozpoczyna się w roku 1947. Wtedy to w Łodzi, w mieszkaniu przy ul. Radwańskiej, Zenon Wasilewski zrealizował pierwszy lalkowy film animowany pt. „Za króla Krakusa”, którego premiera miała miejsce jesienią 1947r. W ten sposób powstało Studio Filmów Kukiełkowych „Filmu Polskiego”. Państwowy Se-ma-for znany był przede wszystkim jako pierwsza i jedyna w Polsce wytwórnia filmów lalkowych. 

                

                      Patron naszej szkoły urodził się 30 października 1903 roku w Sosnowcu w rodzinie robotniczej. W 1920r. po śmierci ojca przeniósł się wraz z matką do Kozienic, gdzie uczęszczał do gimnazjum. Etap gimnazjum skończył w Ostrowi Mazowieckiej. Tam też zdał maturę. W 1924 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, które w bardzo szybkim czasie musiał przerwać z powodów finansowych. Od 1925, podejmując studia zaoczne na wydziale polonistycznym, pracował jako nauczyciel w Pionkach, Służnie ,Gniewoszowie.

            W 1928 r. zdecydował się powrócić do Warszawy. W dawnych koszarach Blocha na Powiślu malował kopie znanych obrazów. Trafił do pracowni pioniera polskiego filmu rysunkowego Włodzimierza Kowańki , gdzie przez miesiąc powielał kadry. Tam narodził się pomysł realizacji własnego filmu animowanego. Dużo rysował dla prasy, m.in. dla „Cyrulika Warszawskiego” i „Szpilek”. W Warszawie udało się Wasilewskiemu nawiązać kontakt z wytwórnią filmów reklamowych Trio-Film. Zrealizował dla niej cztery krótkie reklamowe filmiki kukiełkowe. Przygotowywał się do realizacji swojego pierwszego większego filmu o wawelskim smoku. Wybuchła wojna. Trafił na Ukrainę i w głąb ZSRR. Pod koniec 1944 roku wrócił do Polski. W styczniu 1945 w lubelskim Domu Żołnierza została otwarta indywidualna wystawa karykatur Zenona Wasilewskiego.

            Po kilkumiesięcznym pobycie w Warszawie, przeniósł się do Łodzi, gdzie dostał posadę reżysera filmów kukiełkowych w PP Film Polski. W mieszkaniu przy ulicy Radwańskiej 25 m.5 powstają filmy „Za króla Krakusa” i „Pan Piórko śni”.

            Pierwszym wielkim sukcesem Wasilewskiego jako reżysera i scenografa było zdobycie w 1951 roku III nagrody na festiwalu w

            Bahii (Brazylia) za film pt. „Za króla Krakusa”(1947).        

             

                      Warto podkreślić, że była to pierwsza nagroda dla polskiego filmu animowanego na tak szerokim polu. Rok później we Wrocławiu powstała „Opowieść michałkowicka”, pierwszy kolorowy kukiełkowy film animowany. Następne sukcesy pojawiły się w 1957 roku.  Powstały wtedy bardzo dobrze przyjęte filmy „Czarodziejskie dary” i „Dwie Dorotki”. W 1965 roku Zenon Wasilewski został odznaczony Nagrodą Państwową II stopnia za całokształt twórczości na polu filmu animowanego. Rok później, 17 kwietnia 1966 r. w Łodzi, artysta umiera. W 1969 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1975 roku ufundowano nagrodę jego imienia, przyznawaną realizatorom najlepszych filmów animowanych dla dzieci.

             

                      

                                     Miś Uszatek                                           Przygody kota Filemona                                              Przygód kilka wróbla ćwirka

             

            Prezentacja o patronie szkoły -----> Prezentacja_Wasilewski.pptx


            CIEKAWOSTKI BIOGRAFICZNE

            - Zenon Wasilewski był małomównym introwertykiem.

            - Książki czytał na specjalnie skonstruowanym przez siebie czytniku.

            - Był pasjonatem nauki języków obcych.

            - Był bardzo dokładny w tym co robił, wręcz pedantyczny.

            - Bardzo cierpiał na ,,złe stany” swoich nerwów.

            - Zapisywał i analizował swoje sny.

            - Interesował się freudowską teorią psychoanalizy.

                     


            FILMOGRAFIA ZENONA WASILEWSKIEGO:

            • 1947 - ZA KRÓLA KRAKUSA - realizacja, scenariusz, dekoracje, lalki

            • 1949 - PAN PIÓRKO ŚNI - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1949 - LIS I BOCIAN - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1951 - LIS CHYTRUSEK - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1954 - OPOWIEŚĆ MICHAŁKOWICKA - reżyseria

            • 1956 - PAN RZEPKA I JEGO CIEŃ - scenariusz

            • 1956 - DWIE DOROTKI - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1956 - CZARODZIEJSKIE DARY - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1957 - KOTEK NAPŁOTEK - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1958 - SZEWCZYK DRATEWKA - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1959 - UWAGA DIABEŁ! - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1959 - PIĘĆ MINUT DLA ZDROWIA - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1960 - BYŁA SOBIE ŚWINKA MAŁA - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1961 - ZBRODNIA NA ULICY KOTA BRZUCHOMÓWCY - reżyseria, scenariusz

            • 1962 - BALLADA O KRÓLEWNIE LILIANIE - reżyseria, projekty plastyczne

            • 1964 - SMOK Z BANIALUKI - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne

            • 1964 - DREWNIANY JEŹDZIEC - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne, komentarz

            • 1966 - CZŁOWIEK Z LUSTRA - reżyseria, scenariusz, projekty plastyczne.
               


            RELACJA Z UROCZYSTOŚCI NADANIA SZKOLE IMIENIA

            Uroczystości nadania imienia Zenona Wasilewskiego Szkole Podstawowej nr 36 rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym św. Józefa przy ul. Ogrodowej 22.

                                

                 Msza Święta rozpoczęła się wprowadzeniem do kościoła nowego sztandaru szkoły, ufundowanego przez Radę Rodziców i poświęconego podczas uroczystej mszy w Gnieźnie, 9 czerwca br. W ławkach kościoła zasiedli uczniowie, rodzice, czynni i emerytowanii nauczyciele szkoły oraz przedstawiciele SeMaFora. Przed ołtarzem dzielnie trwały poczty sztandarowe. Nasi uczniowie i nauczyciele brali czynny udział w liturgii. W koncelebrze Mszę św. sprawowali ks. Michał Pietrasik - Wiceprzewodniczący Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej oraz ks. Sebastian Krawczyk - Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Liturgii przewodniczył ks. Proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Ogrodowej - Adam Bajer vel Bojer.Oprawę liturgiczną uroczystości przygotowały panie katechetki: Ewa Pędziwiatr i Anna Olechnowicz oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Małgorzata Kucner. W służbie ołtarza uczestniczyli uczniowie i absolwenci naszej szkoły. 

                 Po porannych uroczystościach w kościele parafialnym uczniowie, rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście przeszli do budynku szkoły, mieszczącej się przy ul. Więckowskiego 35. Z minuty na minutę przybywało gości, którzy po powitaniu w progach szkoły, zapraszani byli do dużej sali gimnastycznej. Tam, w podniosłej atmosferze, odbyło się uroczyste nadanie naszej szkole imienia Zenona Wasilewskiego oraz przekazanie sztandaru przez Rodziców na ręce Pani Dyrektor Małgorzaty Góreckiej i Pocztu Sztandarowego.

                 Po części oficjalnej (przemówienia, życzenia, podziękowania) wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli spektakl w wykonaniu barwnie poprzebieranych uczniów. Następnie zaproszono zebranych do zwiedzenia wystawy, na której zgromadzono materiały związane z historią naszej szkoły, obrazy Zenona Wasilewskiego oraz prace plastyczne uczniów, wykonane w ramach konkursów zorganizowanych przez sponsorów. Spotkaniu towarzyszyły międzypokoleniowe rozmowy. Po emocjonujących przeżyciach można było posilić się smacznymi kanapkami, przygotowanymi przez rodziców i nauczycieli oraz zebrać siły przed zabawą na popołudniowym Pikniku Rodzinnym.  

                                

             


             ---- > http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3897811,szkola-podstawowa-nr-36-w-lodzi-ma-nowego-patrona-zostal-nim-zenon-wasilewski-zdjecia,id,t.html

             ---- > http://lodz.tvp.pl/20437445/12062015-1830