• Projekty szkoły

• Przyjaciele Zippiego

Cele programu:

Promocja zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia młodszych dzieci.

Rozwój umiejętności i komunikacyjnych i społecznych ułatwiających dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.

Doskonalenie u dzieci zdolności rozpoznawania uczuć negatywnych i określania strategii radzenia sobie z tymi uczuciami.

Doskonalenie zdolności komunikowania własnych uczuć.

Doskonalenie zdolności zawierania przyjaźni i radzenia sobie z odrzuceniem i samotnością.

Doskonalenie zdolności rozstrzygania konfliktów.

Doskonalenie zdolności radzenia sobie ze zmianą i stratą.

Program składa się z sześciu części:

• Uczucia
              Dzieci omawiają uczucia smutku, szczęścia, złości, zazdrości i zdenerwowania. Ćwiczą mówienie tego, jak czują się w różnych sytuacjach i poznają sposoby poprawiania własnego samopoczucia.

Tematyka

1. Uczucie smutku – uczucie radości.

2. Uczucie złości i rozdrażnienia.

3. Uczucie zazdrości.

4. Uczucie zdenerwowania.

• Komunikacja
              W ramach tej części dzieci uczą się skutecznej komunikacji. Program uczy dzieci wysłuchiwać innych. Uczy ich jak prosić o pomoc i mówić to, co chce się powiedzieć, nawet w niesprzyjających okolicznościach. Często nawet „ciche” dzieci otwierają się w czasie spotkań i uczą się wyrażać siebie swobodniej.

1. Doskonalenie komunikacji

2. Słuchanie

3. Kto może nam pomóc?

4. Mówienie tego, co chce się powiedzieć.

• Nawiązywanie i zrywanie więzi
              Dzieci uczą się o przyjaźni – jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Ćwiczą jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem po sprzeczce.

Tematyka

1. Jak utrzymać przyjaźń?

2. Doznawanie samotności i odrzucenia.

3. Jak rozwiązać konflikty z przyjacielem?

4. Jak nawiązać przyjaźnie?

• Rozwiązywanie konfliktów
              Ta część dotyczy tego, jak rozwiązywać konflikty, a według nauczycieli szybko sprawia, że dzieci łatwiej akceptują swoje odmienności. Ta część w szczególności, dotyczy problemu prześladowania i tego, co dzieci mogą zrobić, jeśli ktoś prześladuje je lub kogoś innego.

Tematyka

1. Jak rozpoznać dobre rozwiązanie?

2. Prześladowanie.

3. Rozwiązywanie problemów.

4. Pomaganie innym w rozwiązywaniu konfliktów.

• Przeżywanie zmiany i straty
              Ta część stanowi refleksję nad radzeniem sobie ze zmianami, zarówno wielkimi jak i małymi. Największą zmianą ze wszystkich możliwych, jest czyjaś śmierć. Mimo, że dorośli często uważają, że śmierć jest bardzo trudnym tematem do rozmowy, to jednak małe dzieci bardzo rzadko tak uważają. Chętnie wykorzystują okazję do otwartego mówienia na temat, który stał się tabu dla wielu dorosłych. Jedno spotkanie poświęcone jest odwiedzeniu miejsca pamięci lub cmentarza i może wyda się to zaskakujące, ale jest ono często określane jako najowocniejsze spotkanie z całego programu.

Tematyka

1. Zmiana i strata są elementami życia.

2. Radzenie sobie po śmierć kogoś bliskiego.

3. Wizyta n cmentarzu.

4. Nauka płynąc z sytuacji zmiany straty.

• Dajemy sobie radę
              Ostatnia część stanowi podsumowanie wszystkiego, czego dzieci nauczyły się: znajdowania różnych sposobów radzenia sobie, pomagania innym oraz adaptowania się do nowych sytuacji. Końcowe spotkanie jest swego rodzaju świętowaniem, połączonym z wręczaniem koron i dyplomów.

Tematyka

1. Różne sposoby radzenia sobie.

2. Jak pomagać innym.

3. Przyzwyczajanie się do nowych sytuacji.

4. Wspólne świętowanie.

Każda część zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, prześladowanie, radzenie sobie ze zmianą i stratą. Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy zestawu barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami takimi jak rysowanie, odgrywanie ról i zabawy. Program „Przyjaciele Zippiego” ma na celu promocję zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia małych dzieci, poprzez rozwój ich umiejętności komunikacyjnych i społecznych, ułatwiających  dobre funkcjonowanie w grupie, nawiązywanie przyjaźni, radzenie sobie z problemami i trudnościami.

Program został stworzony specjalnie dla dzieci 5-8 letnich o różnym poziomie umiejętności. Uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami,  jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie. Program zachęca również  do współpracy i pomagania innym dzieciom.

Program uczy dzieci:

• Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać

• Jak mówić to, co chce się powiedzieć

• Jak słuchać uważnie

• Jak prosić o pomoc

• Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie

• Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem

• Jak mówić przepraszam

• Jak radzić sobie z prześladowaniem

• Jak rozwiązywać konflikty

• Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, miedzy innymi ze śmiercią

• Jak adaptować się do nowych sytuacji