• Projekty szkoły

          • Edukacja globalna dla najmłodszych

          •  

            Edukacja globalna jest bardzo szerokim pojęciem obejmującym edukację obywatelską, edukację rozwojową, edukację wielokulturową i międzykulturową, edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju (w tym edukację ekologiczną), edukację o prawach człowieka. Wśród tematów edukacji globalnej znajdziemy m.in. wielokulturowość, tożsamość kulturową i różnorodność, prawa człowieka, antydyskryminację, rasizm i wykluczenie, konflikty, migracje, ubóstwo, dostęp do edukacji, rozwój zrównoważony, konsumpcję, zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, zasoby naturalne, stosunki międzynarodowe, gospodarkę światową, handel międzynarodowy, sprawiedliwy handel. 
             


            Piąta edycja projektu skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich nauczycieli. Przybliżając dzieciom kulturę Azji, Afryki i Ameryki Południowej i Środkowej, pragniemy ukazywać różnorodność, ale i podobieństwa regionów świata, a przez to – pobudzać do solidarności międzyludzkiej już najmłodszych.
             


            Uczniowie klasy III e udali się w podróż „wirtualną” po świecie. Poznawaliśmy kontynenty.
            Okazuje się, że
            to wcale nie takie proste rozróżnić i prawidłowo je nazwać. Po kilku próbach udało się. Czy wiecie, jakie zwierzę jest symbolem Ameryki Północnej albo Południowej? Gdzie Ziemia jest najszersza? My już wiemy! Wiemy też dlaczego na mapie mamy różne kolory i co one oznaczają. Wiemy jakie barwy mają koła olimpijskie i co symbolizują. A wkrótce powstanie nasza własna książka o 7 kontynentach. Czy wymienisz je wszystkie?
             

             

                      



            Co to za kraj? …. Bardzo duży, 5 razy większy od Polski,
            a mieszka w nim mniej niż 3 miliony osób (z czego prawie połowa w stolicy Ułan Bator). Nie obcy im step, mieszkają w jurtach. Ich sporty narodowe to zapasy, łucznictwo i wyścigi konne. Ich najważniejsze święto to Naadam.
            Czy już wiesz? To Mongolia. Trzecioklasiści w ramach edukacji globalnej poznali zwyczaje, życie mieszkańców tego azjatyckiego kraju.
            Najpierw oglądali, a następnego dnia wytworzali własne materiały – filcowali na mokro. To wcale nie takie proste. Okazało się, że to ciężka i żmudna praca.


                                                     



             „Afryka dzika …?”
            Udaliśmy się do Afryki. W zespołach szukaliśmy informacji o zwierzętach, roślinach, krajach i zwyczajach ludzi zamieszkujących „Czarny Ląd”.
            Próbowaliśmy pisać tajemniczym pismem – hieroglifami egipskimi.