• Projekty szkoły

• Odkrywcy Łodzi

• PROJEKT „ODKRYWCY ŁODZI” realizowany jest przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

Program obejmuje cykl bezpłatnych spacerów i warsztatów, skierowanych do uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej, szkół i placówek specjalnych. Powstał w oparciu o ofertę edukacyjną Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi we współpracy z Wydziałem Edukacji UMŁ wspierającym i promującym prowadzenie nowatorskich i efektywnych działań na rzecz łódzkiej oświaty.

Cele programu:
            propagowanie wśród łódzkiej młodzieży najciekawszych zakątków miasta
            - rozbudzanie pasji, zainteresowań
            - uwrażliwianie  na otaczający świat
            - umacnianie poczucia własnej wartości
            - kształcenie umiejętności współpracy w zespole

Dlaczego Park przy ul. Ogrodowej nazywa się potocznie Parkiem Śledzia? Dlaczego mamy w Łodzi ulicę Nowomiejską? Jak kiedyś wyglądała Łódź? Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas dzisiejszej wycieczki. Klasa IVd dumnie dołączyła do ekipy
            "Odkrywców Łodzi".

Kolejna wycieczka klasy IVd w ramach projektu odbyła się pod hasłem "Średniowieczna Łódź". Byliśmy na zajęciach w Muzeum Tradycji Niepodległościowych a później wybraliśmy się na spracer po naszej Łodzi.

Kto z Was wie co to są „Dzieci Bałut- murale pamięci”. My już wiemy… To prace na murach bałuckich kamienic. To opowieść o dzieciach, które więziono w Litzmannstadt Getto. Namalowane postacie przedstawiają anonimowe dzieci żydowskie, małoletnich więźniów obozu dla dzieci polskich oraz z obozu dla Romów. Dzięki pani Elżbiecie Pędziwiatr poznaliśmy historie życia niektórych z nich.
            Później w Centrum Dialogu w Parku Ocalałych tworzyliśmy portrety dzieci sprzed II wojny światowej tylko nam znaną techniką „do góry nogami”. Tak jak „do góry nogami” zmieniło się życie dzieci podczas wojny.
            To wszystko klasa 3e przeżyła dzięki udziałowi w projekcie „Odkrywcy Łodzi” Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Łodzi.

Udział klasy IIe i IIId w zajęciach:

Zwiedzamy stadion miejski w Łodzi.

Spotykamy się z piłkarzami Łódzkiego Klubu Sportowego.
            Poznajemy zasadę fair play.

Poznajemy zabytki Cmentarza Starego.
            Spacer po części prawosławnej i ewangelickiej.
            Zajęcia na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego – witraże.

Tajemnice Starego Miasta – poznanie tajemnic Parku Staromiejskiego w Łodzic.