• Projekty szkoły

• Załoga Zielonych Detektywów

• Szkoła Podstawowa nr 36 w Łodzi im. Z. Wasilewskiego została laureatem konkursu "Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach" w nowym roku szkolnym organizowanego przez WFOŚiGW w Łodzi.

Program „Załoga Zielonych Detektywów” ma za zadanie uświadomić najmłodszym wychowankom, iż wszyscy jesteśmy częścią świata i mamy wpływ na otaczające nas środowisko.

W ramach projektu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne, zorganizowane warsztaty, konkursy i wycieczki dla uczniów klas I-III naszej szkoły oraz konkursy plastyczne dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej i wychowanków pobliskich przedszkoli.

Główne cele to :

- przekazanie dzieciom podstawowych wiadomości o ekosystemach i zjawiskach przyrodniczych,

- kształtowanie postaw proekologicznych,

- zapoznanie dzieci z pięknem przyrody,

- zainteresowanie racjonalnym korzystaniem z zasobów przyrody,

- zwiększenie szacunku dla roślin, zwierząt i ludzi,

- zwiększenie świadomości osobistego wpływu człowieka na środowisko,

- dostarczenie praktycznej wiedzy jak na co dzień w prosty sposób postępować proekologicznie,

- promocja zachowania bioróżnorodności,

- kształtowanie postaw twórczych w kontaktach z przyrodą,

- rozwijanie zdolności manualnych, plastycznych i wyobraźni,

- kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy oraz wykorzystywania technik komputerowych.

Projekt został podzielony na 2 grupy tematyczne: „Woda , jej wpływ na otoczenie i człowieka”
            oraz „Las, jego fauna i flora”. Jest to tematyka najbliższa zainteresowaniom dzieci, a obejmująca szeroki zasięg treści programowych.

Turniej Zielonych Detektywów
            W Dzień Dziecka do wspólnych zabaw przystąpili detektywi z klasy II c i IIe. Wspólnie wykonaliśmy kilkanaście doświadczeń z wodą, poznaliśmy niektóre jej tajniki. A ponieważ ciało dziecka składa się z 75% wody mogliśmy zobaczyć i nazwać niektóre nasze narządy. Do czego potrzebne są płuca, serca? A wątroba i nerki? My już wiemy. A wy? Następnie mieliśmy okazję wykonać „obraz” naszego ciała. Gdzie leży serce, płuca, a gdzie nerki i wątroba? Nam się udało umieścić je we właściwym miejscu. A Wam?
            Na zakończenie wybraliśmy imiona dla naszych drzewek, które wsadziliśmy w naszym ogrodzie.
            Drzewko II e to FIGA, zaś II c to Rofames (przeczytaj wspak…). Jesteśmy z siebie bardzo dumni…

Załoga Zielonych Detektywów z klasy IVe wyruszyła na następną wyprawę. Tym razem do „Laboratorium wyobraźni” w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Mieliśmy okazję rozwiązać zagadkę detektywistyczną w laboratorium najsłyniejszego detektywa …(zaginął bowiem przepis niezwykłego eliksiru) … Cóż to było za zadanie: chemiczne eksperymenty, odparowywanie tajemniczego płynu, sprawdzanie składu płomienia oraz … odkrycie tajemnicy odbijających się baniek mydlanych. My już znamy ich składniki, a Wy? Może za 1000 uśmiechów zdradzimy Wam tajemne substancje?
            Musieliśmy rozwiązać różniste zagadki logiczne w sali „Zaplatanego umysłu”. Okazało się, że zagadki przygotowanej przez przedszkolaki nikt nie potrafił rozwiązać. Ciekawe, czy Wam by się to udało? W sali eksperymentów fizycznych poznaliśmy ciekawostki z zakresu hydrodynamiki, magnetyzmu, elektryczności i optyki. Trudne nazwy, prawda? Niektórzy stali, a nawet skakali na głowie. Czy to możliwe? Niektórzy powiedzą, że nie... ale my to widzieliśmy na własne oczy.